TeaChef© Beyaz Çay 4 Gr.

TeaChef© Beyaz Çay 4 Gr.

Türk Beyaz Çayı;
Dünya çay sektörünün, beyaz çay portföyüne baktığımızda şifa çayı olarak adlandırılması bilinen ve kabul edilmiş bir gerçektir.

“İki yaprak bir filiz” uygun ürün normu olarak istenilen yaş yeşil çay yapraklarının, tepe kısmında bulunan açmamış tepe tomurcuğudur. Çayın tepe tomurcukların da bulunan beyaz tüylerden dolayı ismi beyaz çaydır.

Elle ve özenle toplanan beyaz çaylar gün içerisinde işlenmeye başlıyor. Aslında en az imalat gören çay çeşidimizdir; soldurma ve kurutma işlemleri yapılarak hazır hale geliyor.
Doğal ve hafif işlemler yapıldığından çay bitkisi öz yapısını korumaktadır. Bu sayede fayda oranı, yani antioksidan bakımından kateşinlerin en yüksek olduğu çay çeşididir. (Kateşin (catechins) çay da bulunan antioksidan etkili flavonoid gruptur.)

Beyaz çayın birçok faydasının yanında en sevindiren yönü; bağışıklık sistemini kuvvetlendirip, kanserden koruma özelliğinin bulunmasıdır. Erken dönemlerde kansere neden olan hücre mutasyonlarını engelleyebilmektedir. Beyaz çayda bulunan JP53 maddesinin, ilaç sektöründe ki çalışmaları umut vaat edicidir.

En nadide olan beyaz çayımızın hassas yapıya sahip olması nedeniyle iyi muhafaza edilmesi ve çok dikkatli demlenmesi gerekmektedir. Doğru demlenemediği taktirde yüksek olan aroma yapısının azalması veya hissedilmemesi söz konusu olabilmektedir.

Peki en iyi beyaz çayı nasıl demleriz ?

75 C derece 200 ml suyu porselen veya kil demliğe döküp üzerine 2 gr beyaz çay eklenir,

5 dk demlemeye bırakılır. Demlenme tamamlanınca cam bardağa dökülüp servis edilir.

Afiyetler olsun.

Aynı çayı iki-üç kere daha demleyebilirsiniz.

 32,00 KDV

Kategori Etiket

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.